2014 m. spalio 16 d.

Kas nors gero apie JAV: ambasados po okupacijos

Sugalvojau, kad reikia ką nors teigiamo parašyti apie JAV. Nes, manu, kad tuoj vatnikų kanalais [1] prasidės gausus šūdo pylimas ant vakarų šalių ir vakarų kultūros. Dėl to norisi šiek tiek kompensuoti ir parašyti, ką nors gražaus apie JAV. To aktyvumo laukiu, nes kaip kad prognozavo R.Sadauskas [2] yra tikimybė, jog Rusija baigė vieną Ukrainos karinio užpuolimo etapą ir pereina į kitą:
Dabar Rusija skuba taisyti šio karo pasekmes – pašlijusius santykius su Vakarais.
Tai į klausimą: "kodėl mes turėtume pamiršti, kad Rusija okupavo Krymą, numušė civilių lėktuvą, nužudė tūkstančius žmonių ir sužlugdė ateitį milijonams?" visi putinofilai atsakinės maždaug taip: "O tai kaip JAV užpuolė Afganistaną; kaip Snowden'as šnipinėjo visus; kaip JAV patys susprogdino bokštus dvynius, kad šiemet galėtų užpulti ISIS; kaip JAV sufalsifikavo nusileidimą Mėnulyje, nes taip siekė sukelti Maidaną; kaip Norvegijoje JAV grobia lietuvių vaikus ir atidavinėja lesbietės ir gėjaus porai? Aaa? Ir iš viso Krymas jau kokius 20-imt tūkstančių metų visą laiką priklausė Rusijai ir ten vien tik rusai gyveno. Ir iš vis ten ne Rusija okupavo, o JAV sukėlė visą šitą konfliktą.".

Tai va. Istorija. 1940-aisiais Sovietų Sąjunga okupavo Lietuvą. Lietuva nepriklausomybę atgavo 1990-aisiais. Tai tarsi kaip ir tuos 50-imt metų Lietuvos nebuvo. Netiesa. Sovietai okupavo Lietuvą ir beveik visas valdžios institucijas apstatė savais komunistais. Tas žodis "beveik" čia svarbus. Jie negalėjo pakeisti visų visų institucijų darbuotojų. Nes yra toks dalykas, kaip diplomatinė tarnyba. Ambasados ir panašiai.

Kažkada man tai buvo didelis maindfakas (taisyklingai turbūt būtų: aš buvau didžiai nustebintas idėjos), kai suvokiau, kad taigi jo -- jokia agresorė negali visiškai absoliučiai okupuoti šalies. Nebent okupuoja visą žemės planetą. Kitaip sakant, visas kitas šalis.

Pažiūrėkime, kaip sekėsi Lietuvos diplomatinėms tarnyboms po okupacijos.

Italija (oficialiai pastatą atidavė 1945, bet realiai 1940): Pripažino Lietuvos inkorporavimą į Sovietų Sąjungą ir atidavė ambasados pastatą. [3]

Prancūzija (1940): Pripažino Lietuvos inkorporavimą į Sovietų Sąjungą ir atidavė ambasados pastatą. [4]

Švedija (1940): Švedija pripažino Baltijos šalių inkorporavimą į SSRS ir atidavė sovietams Baltijos šalių auksą. [5] Gerai, kad šito fakto nežino visi, kurie verkia, kad Lietuvą valdo skandinavų bankai, o tai verktų dar labiau.

Didžioji Britanija (1942): Baltijos šalys išnyko iš diplomatinio sąrašo, o Baltijos šalių diplomatai tapo asmenimis, kurie daugiau nebeįeina į diplomatinį sąrašą, bet vis dar pripažįstami Didžiosios Britanijos vyriausybės kaip asmenys, turintys tam tikrą diplomatinį statusą. [5]

Šveicarija (1946): Šveicarija sustabdė Lietuvos pasiuntinybės veiklą. [6]

Argentina (1946): Argentinos vyriausybė pasidavė sovietų spaudimui ir suspendavo diplomatinius santykius su Pabaltijo kraštų legaliais atstovais. [7] [8]

Nelabai, kaip sekėsi Lietuvos Diplomatiniai tarnybai. Būtų sekęsi dar prasčiau, jeigu ne dvi šalys: Vatikanas (Šventasis sostas) [9] ir JAV [10].

1946 liepos 23 d. JAV valstybės sekretoriaus pareigas einantis S. Welles pareiškė savo šalies poziciją, kad JAV nepripažįsta Sovietų Sąjungos okupacijos trijose Baltijos valstybėse, ir pažymėjo, kad Lietuvos, Latvijos ir Estijos diplomatinės ir konsulinės įstaigos galės tęsti savo veiklą. [11]

Taip, kai Lietuvai atėjo sunkus laikas JAV neapleido mūsų šalies. Ji jau praėjo "Ar neapšiksi mūsų, kai bus proga" tęstą. Ir jį praėjo aukštais balais. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl aš laikau, kad Lietuva turi 4-is draugus, kuriais daugmaž galima pasitikėti: Latvija, Estija, Lenkija ir JAV.

[1] Nežinau, ar teisingai naudoju žodį "vatnikas"
[2] http://druskininkunaujienos.blogspot.com/2014/10/kodel-jiems-prireike-lauztis-i.html
[3] http://www.it.mfa.lt/index.php?2008325242
[4] http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/baigta-lietuvos-ambasados-paryziuje-pastato-istorija.d?id=2260000
[5] http://genocid.lt/Leidyba/7/laurynas7.htm
[6] http://lt.wikipedia.org/wiki/Lietuvos_diplomatin%C4%97_tarnyba
[7] http://www.aidai.us/index.php?option=com_content&task=view&id=1345&Itemid=150
[8] http://www.delfi.lt/news/daily/emigrants/montevidejuje-atidarytas-lietuvos-garbes-konsulatas.d?id=59827035
[9] https://va.mfa.lt/va/lt/dvisalis-bendradarbiavimas/lietuva-ir-sventasis-sostas
[10] https://usa.mfa.lt/usa/lt/atstovybe/apie-ambasada
[11] http://genocid.lt/Leidyba/6/laurynas6.htm

Taip, didžioji dalis mano "istorinių" šaltinių yra lyg tarp kitko paminėti faktai delfyje.

5 komentarai:

 1. Aiktušikt, kaip smagu buvo skaityti.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Lenkija, kad ir kaip bebūtų gaila, draugas tik iš bėdos (IMHO).

  AtsakytiPanaikinti
 3. Beveik sutikčiau su draugų sąrašu, BET 1991 m. JAV pripažino Lietuvos nepriklausomybę, tik ~56 http://lt.wikipedia.org/wiki/Lietuvos_nepriklausomyb%C4%97s_pripa%C5%BEinimas

  Taigi su draugais pas mus kukliai sakyčiau...

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Eeee. Silpnokas argumentas. Nes jeigu apvalinsime bent jau mėnesių tikslumu (kas istoriniame kontekste yra mikroskopinis dydis), tai gausime, kad JAV dalinasi 6-40 vietomis kartu su kitomis šalimis. Kas nėra toks jau blogas rezultatas. 6-ta vieta.

   P.S. Jeigu imsime dienų tikslumu, tai JAV išpuola 46 vieta (ne 56). Bet kokiu atveju, Rusija iš to sąrašo yra 5-ta. Tai 46 / 5 = 9.2. Ta logika vadovaujantis Rusija yra 9.2 karto draugiškesnė už JAV. Eeeeee. Ne. Taip nėra.

   Panaikinti