2012 m. gruodžio 17 d.

Kalėdinio olimpo muilo opera

Pradžioje buvo žodis. O gal ir nebuvo. Aš mąstau, vadinasi egzistuoju. Gal... Apie mane mąsto, vadinasi egzistuoju. Gal... Sunku pasakyti. Kas pirmiau: višta ar kiaušinis? Kas pirmiau: apie tave turi pagalvoti.
Hare Krishna Hare Krishna
Ar tu turi pats pagalvoti. Taip galvojo vienas iš senųjų dievų, kažkada turėjęs daug vardų. Dabar tarsi tik vieną. Ar bent tą vienintelį, kurį vis dar šiek tiek atsimena. Egzistavimas ir atmintis – labai slidus reikalas. Tą, kas be ko, puikiai suvokė senasis dievas. Žmonės mano (ar tik manė), kad dievai sukūrė žmones. Bet iš tikrųjų žmonės sukūrė dievus. Savo mintimis. Kiekvienas dievas – kiekvienas demonas – egzistuoja tol, kol yra kažkas, kas tiki jų egzistavimu. Bendro žmonijos proto minčių dimensijoje. Labai banalus išsireiškimas – „bendras žmonijos protas“, bet paprastesnio ir aiškesnio vargu bau, ar sugalvosi.
Krishna Krishna Hare Hare
Dievai, egzistuojantys tik mintyse, galiausiai dėl tų minčių kiekybės po truputį sugeba išsivystyti savimonę. Keista tatai savybė, būtybei, kuri tėra kažkieno kito mintis. Visus savo atsiradimo ir buvimo klausimus senasis dievas šiaip ne taip tarsi ir suvokė. Bet neturėjo atsakymo į vieną svarbų klausimą.
Hare Rama Hare Rama
Kaip, kodėl ir kada jis, Senelis Kalėda, perlipo per žmonių ir žmonių minčių pasaulius skiriančią ribą. Atmintis daug netraukė. Nes nors jis ir pakeitė savo egzistavimo vietą, savimonė vis dar buvo iš dalies kontroliuojama žmonijos. Žmonių mintys vis dar įtakojo jo paties atmintį, jausmus ir elgseną. Bet ne pilnai, nes sunkiai, pro miglą, senasis dievas vis dėl to atsiminė laikus, kai jis pats tebuvo tik grybas*. Jis vis dar šiek tiek atsimena šamaniškas apeigas ir klejones.
Rama Rama Hare Hare
Taip pat ir kažkokiu momentu lyg ir pažinotą moterį***... Egzistavimas senajam dievui buvo ilga ir sunki kelionė. Bet paskutinis šimtmetis buvo pats sunkiausiais ir labiausiai pakeitė Senelio Kalėdos savimonę. Anksčiau jis tiesiog žinojo visų nuodėmes****. Paskui jis turėjo per televizorių žiūrėti, kaip visi realiai atlieka savo blogus darbus. Dabar jis ne tik viską stebi per kompiuterį – prie viso to dar kartu gauna visokias analizes ir grafikus. Hare Krishna Hare... Taip pat žmonių protas galiausiai iš jo atėmė galimybę realiai dovanoti dovanas. Žmonės tiki jo egzistavimu, bet niekas realiai netiki, kad senasis dievas vis dar dovanoja dovanas.
Krishna Krishna Hare Hare
Savybės, iš niekur sukurti bet kokį daiktą, šiuo metu kaip tik labiausiai ir pasigedo senasis dievas. Jam reikėjo ginklo – geriausia šaunamojo. Nes gali būti, kad pagaliau jis galės atsakyti į bent jau į vieną... Hare Rama Hare. Bent jau į vieną savo egzistencijos klausimą. Klausimą „Kodėl“.

Jis numanė savo likimą. Bent jau dalį jo. Apie kitą dalį jis svarstė stovėdamas ant kalvos ir žiūrėdamas į būsimo mūšio vietą. Mūšio kuriame įvyks jo dvikova. Senasis dievas nežinojo – ar jam lemta laimėti ar pralaimėti.
Hare Rama Hare Rama
Laukė sudėtinga kova. Nors priešininkas, žinomas Krišnos vardu, ir buvo žymiai jaunesnis dievas, bet kitaip nei Senelis Kalėda, jis bent jau buvo žymus kaip karys*****. Guodė tik viena mintis – Krišna vieną kartą mirė******. Bent jau jo fizinis kūnas. Bent jau minčių pasaulyje.Tuo tarpu Senelis Kalėda labai stipriai abejojo savo mirtingumu.
Rama Rama Hare Hare
Beliko tik laukti. Laukti, kol krišnaistai baigs dainuoti paskutinius mantros pakartojimus. Senasis dievas jau kuris laikas buvo pastebėjęs, keistai pakitusį Maha mantros dainavimo būdą. Visuose didžiuosiuose žemės miestuose, krišnaistai jau kuris laikas kiekvieną kartą vis kitaip dainuodavo Krišnos mantrą. Vis pakeisdami tai žodžius, tai melodiją.

Prireikė gana daug laiko, kol pavyko suprasti visa to tikslą. O tikslas buvo paprastas – prikelti Krišną. Tiksliau pirmą kartą... Hare Krishna Hare. Pirmą kartą sukurti jį fiziniame pasaulyje. Padėti Krišnai peržengi ribą, skiriančią šį ir žmonių minčių pasaulius. Įrodymas, kad tai įmanoma, buvo jis pats.

Senasis dievas suprato, kad šito pasaulio stabilumą ir nepasiekiamumą lėmė harmonija ir tarpusavio sąlygų darna. Paprastas triukas, kaip nuolatinis, gausus ir svarbiausia neharmoningas, bei neįprastas mantros dainavimas, galėjo sugriauti labai stiprią, bet kartu ir labai trapią ribą, skiriančią abu pasaulius.
Rama Rama Hare Hare
Mantros pabaiga. Ir kažko naujo pradžia. Prasidėjo. Į akis pradėjo tvieksti ryški balta šviesa. Aplinkui pasigirdo neaiškių balsų šnabždesys. Senasis dievas pasiruošė pirmos atakos gynybai. Ir... Ir laikas keltis. Ką!? Laikas keltis !? Kaip tai?.. Kas?.. Šventės artėja?..

Sapnas. Senasis dievas atsibudo ir elfų padedamas******* pradėjo ruoštis šių metų galo darbams. Darbams, kurie yra nesvarbūs. Nes jie vyksta tik žmonių mintyse. Nes Senelis Kalėda tik ką pabudo iš sapno. Sapno, kurį jis tesapnavo. Tesapnavo žmogaus išgalvotoje istorijoje. Ir pasaulyje, kuris irgi išgalvotas. Kitaip nei mūsų tikrasis ir aiškusis pasaulis.


-----

* Yra teorija, kad Kalėdų Senelis yra paprasčiausias magiškų grybukų simbolis. Neblogas rašinėlis apie tai: http://blog.joerogan.net/archives/108. Netgi BBC apie tai turi klipuką: http://www.youtube.com/watch?v=MkCS9ePWuLU. Štai čia galime nuimti vieną nuodėmę nuo koka-kolos. Jie tikriausiai, pasinaudoję piktosiomis marketingo technologijomis, vis dėl to neprivertė viso pasaulio manyti, kad Kalėdų Senelis vilki raudonais drabužiais. Nes koka-kola niekaip neįtakojo, kad tie grybukai (labai panašūs į musmires) yra raudonos spalvos.

Yra netgi įdomesnė ir kontraversiškesnė hipotezė. Ta hipotezė teigia, kad pats Jėzus Kristus tėra grybuko simbolis** .

** Tikriausiai kliedesys, bet norintiems sužinoti daugiau, galima pradėti nuo http://johnallegro.org/books/sacred-mushroom-and-the-cross-1970/

Pats Terence Mckenna kalba apie tai: http://www.youtube.com/watch?v=theP4RG0Vps

*** Aš vis dar atsimenu, kad senis šaltis anksčiau turėjo džekutę (Kažkada atsimenu Alytuje buvo labai paplitęs žodis „džekė“– labai geras žodis...) – Snieguolę. Kadangi Lietuvą tada įtakojo Sovietų Sąjunga (o tuo pačiu ir Rusijos kultūra), tai ir Lietuvoje Senis Šaltis turėjo tą savo draugę.

Vakarų kultūroje, kurią mes po truputį įsisaviname, tos merginos kaip ir nėra. Ar tai Snieguolės mirtis Lietuvoje?

Aš, aišku, nelabai sugebėčiau paaiškinti, kokią vietą visoje mitologijoje turėjo ta Snieguolė, bet bet kokiu atveju ji buvo visai nebloga atsvara vyrų dominuojamoje (elfai, senelis ir elniai (ne elnės)) mitologijoje.

**** Kažkaip niekad nesusimąstydavau, kokia sunki dalia mitologijos yra skirta Kalėdų Seneliui. Jis žino visas visų nuodėmes. Varginantis reikalas. Iš esmės, kai kitą kartą pamatysi Kalėdų Senelį (bet kokia forma – kad ir koks šiaip diedas persirengęs), žinok, kad jis žino kiek kartų, kur, kaip ir kada užsiiminėjai onanizmu, nes onanizmas, kaip žinia yra „blogas darbas“. O gal jau ir nėra... Net nežinau... Bet kokiu atveju įtariai žvelk į Senio Šalčio pusę.

***** http://en.wikipedia.org/wiki/Krishna#Life

****** http://en.wikipedia.org/wiki/Mausala_Parva

******* http://www.spaceavalanche.com/2009/12/17/christmas-eve/

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą