2013 m. liepos 28 d.

Sveikinimas sau

Tai va, Petrai, nors tu ir programuotojas, bet tau vis tiek teko ne kartą atlikti sysadmino užduotis. Dėl to aš – Petras – sveikinu tave – Petrai – su sysadmino diena [1] [2]. Nes mes gyvename informaciniame amžiuje. Vertingiausias dalykas yra informacija (nepaisant to, kad kitaip nei agurku, informacija neužkąsi). O jūs programuotojai kartu su sysadminais valdote informaciją. Jūs esate naujieji naujųjų laikų kariai. Jūsų išskirtinė profesija. Dėl to jūs išskirtiniai ir nusipelnėte visų pagyrų ir – būkime teisingi – geresnių sąlygų nei kiti.

Patikėjai? Petrai – asile tu. Taip ir maniau, kad patikėsi. Niekuo aš tavęs nesveikinu. Iš vis tu ne joks sysadminas. Kad serveryje moki Apache ar nginx instaliuoti ir paleisti, tai dar nepadaro tavęs adminu. Ir iš vis jūsų programuotojų dieną tik 256-ta metų diena. Dar toli. Bet kai jau ją būsi šventęs ir kai jau būsi pakankamai sau paplekšnojęs per petį, tada jau bus per vėlu. Reikia iškoneveikti tave dabar. Išmušti tau iš galvos, bet kokias iliuzijas, kad tu išskirtinis ir geresnis už kitus.

Taigi, pradėkime nuo išskirtinumo. Taip, Petrai, tu išskirtinis. Ir tavo pasirinkta profesija išskirtinė. Programuotojas. Išskirtinis žodis išskirtinei profesijai. Ta prasme, ji ant tiek išskirtinė, kad net yra sugalvotas specialus žodis, kad atskirtų šitą profesiją nuo kitų. Kaip ir kiekvienai kitai profesijai yra sugalvotas kitas žodis. Dėl to visos profesijos vadinasi profesijomis ir turi kažkokius pavadinimus. Nes jos išskirtinės. Visos profesijos yra išskirtinės. Kaip ir programuotojo. Taigi, visi yra išskirtiniai. Kas reiškia, kad niekas nėra išskirtinis. Kaip ir tu Petrai.

Taigi, jau išsiaiškinom? Vien dėl savo profesinio pasirinkimo tu nesi išskirtinis. Ar tu esi išskirtinis tarp programuotojų? Jau ir girdžiu kaip sakai „aš manau, kad esu geresnis už vidurkį“. Ne! Visi jūs, blet, geresni už vidurkį... Džiaukis, jeigu patenki tarp 80% procentų visų programuotojų pagal gerumą.

Nors ne. Prisiminiau, Petrai, kuo jūsų profesija yra išskirtinė. Savigyra, ir plojimu sau per petį [3].

„Mūsų profesija labai sunki. Reikia iš vien mokytis, nes kitaip bla, bla, bla...“ Jo? Ir ką išmokai tarkim per paskutinius metus? Oho – naują JavaScript MVC biblioteką (Ar kokią ten vieną iš tų naujų madingų JavaScript nesąmonių). Oho – tikrai, kad šaunuolis. Žinai, kas iš tikro turėjo daug mokytis? Ogi vartotojai, kurie turėjo per naujo persimokyti viską. Visą savo darbo procesą pakeisti ir išmokti naudotis tavo nauja suprogramuota vartotojo sąsaja, nes tu, asile, nusprendei išmokti tą naują biblioteką ir šleivai kreivai sukalei tą sistemą. Ir būk atviras – nieko tu ten naujo neišmokai – visi principai seni. Visi design pattern'ai aiškūs ir seniai išmokti. Taip kad tik kitoj rankoj. Vis šokinėji savo komforto zonoje ir apsimetinėji, kad jeigu užsidedi rožinius akinius, tai jau kitoje, neištirtoje visatoje esi.

„Jo, bet mums tiek nieks nemokėtų pinigų, jeigu mes nebūtume to verti“ [4]. Aha?  Džiaugiesi, kad esi burbule. Atsimeni, Petrai, kaip prieš 2008-uosius niurzgėjai dėl, anot tavęs, per didelių statybininkų atlyginimų? Tai va.  Džiaukis, kol gali. Nes visur ir visada yra cikliškumas. Būna pakilimai, būna ir nuosmukiai. Jo, jo – įtikinėk save, kad „Čia tik pradžia. IT sektorius tik augs“. Aha. Atsimeni kalbas, kad žemės daugiau neatsiras ir nekilnojamas turtas tik augs. Tai va, kažkaip, Petrai, pastebėjau, kad paskutiniu metu nustojai niurzgėti dėl per didelių statybininkų atlyginimų.

Ir dabar, pyk nepykęs Petrai, bet suspardysiu didžiausią tavo mitą, apie tavo profesijos pasirinkimą. Tai, kad programuotojai yra protingi. Ne – jie nėra.  Tiksliau, kai kurie yra. Bet tai tik šiaip jų savybė. Ne tiek ir daug bendro turinti su jų profesijos pasirinkimu. Štai, netgi nupiešiau tau grafiką su tavo išmanymo kreive:Kuris tau, Petrai, paaiškina, kad tu durnas. Tiesiog yra viena sritis, kurią tu išmanau geriau nei didžioji dauguma likusios žmonijos. Dėl to tu gali turėti amatą ir uždirbti pinigų batonui. Bet šiaip, atmetus tai – tu gi durnas. Ir ne – gebėjimas programuoti nėra kažkokia aukštesnė už nirvaną būsena, ko pasekoje tu gali suprasti viską, kas dedasi pasaulyje. Tu nesupranti beveik nieko. O ką ir supranti, tą supranti klaidingai. Nes vėlgi, Petrai, tu esi durnas.

Tai va, Petrai, tu ir tavo profesija nėra išskirtinė. Tu nesi protingas ir niekad, niekad neleisk sau patikėti tuo maloniu melu, kad yra kitaip. Tu nesi išskirtinis. Tu nesi gabus. Tu nesi geresnis už kitus. Tau dar reikia perskaityti daug knygų. Išklausyti daug paskaitų. Išmokti daug ką. Ir aš turiu omenyje d-a-u-g k-ą. Galbūt įgyti kitos profesijos išsilavinimą. Bet jokiu būdu neįtikėti savo nuostabumu. Nes taip prarasi bet kokias teorines galimybes kažkada (tarkim dešimties metų bėgyje) patekti tarp 70% procentų programuotojų pagal gerumą.
[1] http://rokiskis.popo.lt/2013/07/26/sveikinu-adminus-bei-admines-su-sistemu-administratoriu-diena/
[2] http://en.wikipedia.org/wiki/System_Administrator_Appreciation_Day
[3] http://petraszd.blogspot.com/2013/02/neperlabiausio-programuotojo.html
[4] http://www.15min.lt/naujiena/ziniosgyvai/komentarai/povilas-koropas-apie-varguolius-verslininkus-ir-programuotoju-atlyginimus-500-356393

7 komentarai:

 1. Ponas Petrai, tamsta nesigraudenkit, nes viskas labai paprastai: niekas tos 256 dienos tiesiog suskaičiuot nemoka, nes skaičius pernelyg sudėtingas. Taip kad tamstą sveikinam, tik nežinom, ar čia pataikysim, ar ne, nes skaičiuoti taip nemokam pasitikrinti negebam.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Aaaa... Mmmm... Ką?..

  Vaje, įtariu, iš šalies atrodo, kaip ta situacija, kai kokia mergina, susipykus su saviverte, pradeda inkšti „aš stora“ ar „aš negraži“ ir turi tada nedelsdamas nė sekundės (nes iškarto minusiniai taškais skaičiuojasi) pradėti ją guosti ir girti, kad „ne – tu tai nestora“, kad „ne – tu tai gi labai graži“.

  Tai va, aš ne to šituo tekstu siekiau. Bent jau sąmoningai.

  Bet kokiu atveju, ačiū už sveikinimą. Ir tikresnis ačiū už tai, kad skaitote.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Ponas Petrai, su tais grafikais tamsta užkabinote vieną įdomią sritį. Čia taip pavizualizavus šį bei tą, galima gaut įdomybių apie kai kuriuos žmogiškuosius reiškinius.

   Ypač tais atvejais, kai pikai yra tokie dideli, kad mėlynos kreivės apibrėžtas plotas gaunasi didesnis, nei raudonos. Arba kai pikų/duobių yra keletas.

   Panaikinti
  2. Apie ploto matavimą pats nė nepagalvočiau. Bet. Matote čia grafikas daugiau emociškas, siekiant skaitytojams sukurti idėją, kad aš (tiksliau lyrinio „aš“ draugas Petras) neprotingas. Tuo grafiku galima manipuliuoti taip, kad jį pritemti iki to, jog aš atrodyčiau labai protingas.

   Pvz. galima platinti pasirinktos srities ilgį horizontalėje. Tarkim, pagal „svarbą“. Taip programavimas užimtų daugiau vietos, nei, tarkim, nėrimas vašeliu.

   Dar galima įvesti vieną papildomą dydį – tankį. Tada matuotume nebe plotą, o apimamo ploto „svorį“. Aišku, sutankintume ties programavimu. Iš esmės tankis dubliuotų ilgio pakeitimus, bet ėėė – mes gi norime sumanipuliuoti taip, kad aš atrodyčiau protingas.

   Ir panašiai. Šiaip, aišku, būtų įdomu pamatyti tokį grafiką, paremtą ne emocijomis ir/ar spėliojimais, o kažkokiais realiais skaičiavimais ir matavimais. Kas būtų labai sudėtinga.

   Vieninteliai bent kiek realesni duomenys, manau, yra abiturientų egzaminų duomenys. Bet profiliavimas kiša koją. Nes didesnė tikimybė, kad informatikos egzamine gerai pasirodęs moksleivis laikė fizikos egzaminą, o ne istorijos.

   Panaikinti
  3. Abiturientų egzaminai ir be jokio profiliavimo nieko neparodytų, nes bukas kalimas nieko nerodo. O ir šiaip nelabai manau, kad išvis koks metodas įmanomas. Bet pats konceptas, analizuojant žinių struktūrą - jis vertas dėmesio tiesiog dėl tam tikro vizualizavimo.

   Panaikinti
 3. Prieš kokius tai dvylika ar panašiai metų daviau interviu vienai visai draugiškai žurnalistei, kuri išreiškė mintį: „Bet kokie jūs, programuotojai ir kiti tiksliukai, esate eruditai“. Šiuo pagyrimu po šiai dienai didžiuojuosi ir manau, kad ji pasakė visišką teisybę, nes tikrai esu labai protingas ir intelektualus beigi moku gerai tokiu apsimesti ir kitus pamokyti, kaip teisingai viską daryti.

  O jei rimtai, tai patiko, daug teisybės parašyta, laikinu. Hau.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Man labai patiko grafikas. Ego - nosytę nukreipė žemyn :). Su praėjusia švente!

  AtsakytiPanaikinti