2013 m. rugsėjo 14 d.

Jie jau vakariečiai

Vykstant visiems neaiškumams dėl Sirijos [1][2], prisiminiau vieną gerą Rokiškio straipsnį:

http://rokiskis.popo.lt/2013/08/27/kai-neatitinka-paternai-arba-rusijos-itaka-lietuvoje/

Kodėl? Todėl, kad aš esu pakankamai nekompetetingas žinoti, kas vyksta Sirijoje. Taip pat per mažai domiuosi tuo regionu, kad turėčiau nuomonę  klausimu, ką reiktų daryti. Ir kadangi, kaip ir visi kiti nelabai gudrūs, man netinka komplikuoti atsakymai, tai į „ką daryti?“ pas mane galimi atsakymai apsiriboja iki „JAV turėtų įsikišti“ ir „JAV neturėtų įsikišti“.

Aš atsakymo nežinau ir nė nebandysiu apsimesti, kad galiu paanalizuoti ir išprotauti, koks teisingas atsakas būtų. Aš tik žinau, kad kur pjaunasi sunitai ir šiitai [3], ten nieko gero ir logiško negali būti. Ten beprotybė ir gali būti tik blogai arba dar blogiau. Tuo labiau, kad Sirijoje ten net ne šiitai, bet Alavitai [4]. Kas yra tarsi techniškai sunitai, bet ant tiek jie nutolę, kad praktiškai jie laikomi šiitais.

Tai va, vos tik aš pabandau analizuoti, kas ten vyksta, aš pasiklystu savo galvoje ir nė velnio nesuprantu, kas dėl to turėtų būti (ne)daroma. Man reikia paprasto atsakymo. Man reikia paprasto lakmuso popierėlio. Tas lakmuso popierėlis man yra Rusijos pozicija. Rusija prieš intervenciją? Gerai – tada aš už (Ir taip aš, deja, suprantu, kaip ciniška ir nežmoniška yra savo galvoja taip paprastai žaisti matematiką su kitų žmonių gyvybėmis). Labai kvailas būdas savo nuomonei formuoti, bet ta mano nuomonė nėra pavojinga. T.y.  dėl to, kad aš sugalvojau kažką – niekas karinio konflikto nepradės. Tiksliau: nepaaštrins (kas gal net būtų į naudą [5]).

Tai va, štai čia ir tas sąryšis su Rokiškio straipsniu [6]. Ir – dabar truputį keičiu temą nuo Sirijos prie pačios Rusijos – čia iš esmės prasideda tikras mano blogo įrašas.

O įrašas apie tai, kodėl kai kurie mano kartos žmonės (20m. ~ 35m. amžiaus) kažkodėl mėgsta Rusiją. Aš net nekalbu apie visiškus lunatikus, kaip „Būkime Vieningi“ [7]. Aš, įtariu, kad kiekvienas pažįstate iš pažiūros protingų žmonių. Geriau gal būtų išsireikšti – protingų žmonių su simptominiais defektais. Su kuriais bendrauji gan ilgai ir niekada nieko įtartino neišlenda. Bet vieną dieną nei iš šio nei iš to tas žmogelis kokio nors paprasto pokalbio metu pradeda kliedėti, kas ES – šūdas, kad JAV koorporacijos valdo pasaulį, kad Norvegijoje gėjai vagia vaikus, kad šitos demokratijos ir laisvės tik iliuzija, ir kad viskas blogai ir bus dar blogiau.

Tada jam pacituoji Čiurčelį (Nežinau kaip taisyklingai rašosi ši pavardė ir bukai atsisakau to ieškoti internete...):
It has been said that democracy is the worst form of government except all the others that have been tried.
Tiksliau netiksliai jį išverti į lietuvių kalbą ir pridedi nuo savęs, kad jo – ES, JAV ir aplamai vakarai nestebuklas, bet dabar tai geriausia vieta gyventi, su geriausia santvarka. Dar prie to pačio numeti retorinį klausimą: „o ką? Gal norėtum geriau Rusijoje/Baltarusijoje gyventi?“.

Pokalbio bendras nesuvokia, kad tai retorinis klausimas ir pradeda atsakinėti: „[Pauzė]. Po teisybei... [Pauzė]. Šiaip tai ten jie geriau susitvarkę. Yra tvarka. [Pauzė]. Valstybė gina paprastus žmones.“ Ir pripasakoja dar daugiau gerų, pagiriamųjų žodžių apie Rusiją ir Baltarusiją. Bet jų nesiklausai, nes po maža žingsnelį nekaltai šypsodamasis tolsti nuo jo galvodamas: „Hmmmm. Pažįstu tave jau tris metus ir tik dabar sužinojau, kad tu išprotėjęs. Pastaba sau: nuo šiuo su tavimi diskutuoti tik apie krepšinį arba orą. Net apie mergas su tavimi nediskutuoti, nes man neberūpi tavo nuomonė svarbiais klausimais.“.

Aš visąlaik galvodavau, kodėl taip yra. Aš suprantu kai visiški lunatikai pradeda taip kliedėti. Bet kai išsilavinę žmonės. Ir lyg ir protingi žmonės. Aš niekaip nesuprasdavau, kodėl. Ir niekaip nesugalvodavau „pateisinamų“ priežasčių tam. Tiksliau, aš sau bandydavau užduoti klausimą: kokios sąlygos turėjo būti, kad aš (taip – aš) pats taip kliedėčiau. Ir niekaip tų sąlygų nesugalvojau.

Dabar tarsi vieną sugalvojau ir jis man skamba pakankamai įtikinamai. Atsakymas: kai kurie žmonės mąsto būtent taip dėl to, kad jie yra pilnai vakariečiai ir yra pilnai vakarų kultūros dalis.

Leiskite paaiškinti. Visų dabartinių rezonancinių pasaulinių įvykių (NSA PRISM, Sirija, Egiptas ir pan.) fone vis užsienio portaluose užtinku naiviai jaunatviškai komunistuojančius vakariečius (jie save vadina „liberal“, kas įneša daug painiavos tiesioginiaime vertime. Bet jie realiai yra komunistai ir čia jau į lankas) rašančius daug naivių Rusijos šlovinimo žinučių. Jie visi smerkia savo valstybes, keikia savo koorporacijas ir pradeda sau patys uždavinėti klausimus, kad nejaugi Rusija dabar yra labiau demokratiška negu JAV.

Į tokius jų komentarus žiūrau su atlaidžia šypsena. Jie tiesiog nesupranta, ką jie kalba ir serga trumparegyste. Jie mano, kad Edward Snowden yra jų šalies didvyris ir jų šalis yra bloga, nes nori jį suimti už nusikaltimą, kurį jis techniškai – niekam nekyla jokių priešingų klausimų – padarė. Tuo tarpu Rusija jam suteikė politinį prieglobstį ir dabar tų nieko blogo sąmoningai nelinkinčių komunistėlių akyse Rusija yra demokratiškesnė už JAV. O ypač po dabartinio lyg ir „taikaus“ (Sirijos pilietinis karas tai tuo susitarimu nesibaigs) susitarimo dėl Sirijos, Rusija jų akyse yra ta principinga šalis, kuri užkirto kelią piktosiomis JAV koorporacijoms žudyti vargšus Sirų vaikus.

Ir taip – vakarų pasauly ne tiek ir mažai tokių absolučiai nesigaudančių žmonių. Norit pavyzdžių? Vieno iš populiariausių alternativių naujienų portalų JAV infowars.com [8][9] straipsnis:

http://www.infowars.com/putin-steps-into-world-leadership-role/

Viena citata:
...  „Most of Putin’s critics are too intellectually challenged to comprehend that Putin’s brilliant and humane article has left Putin the leader of the free world and defender of the rule of law“ ...
Taip – čia tikra citata. Ir taip – šiame straipnyje Putinas yra vadinamas laisvo pasaulio lyderiu. Ir taip – tai daroma be jokios ironijos. Ir taip – daug jaunų apsiskaičiusių vakarų jaunuolių mano panašiai. Gal šiek tiek nuosaikiau, bet panašiai. Ir kiekvienam lietuviui tokios mintys turėtų stogą rauti: „Kaip šitaip galima? Čia gi absoliutus nupušimas!“.

Ir taip, ir ne. Taip – tai nupušimas. Ne, nes ant jų nėra kaip pykti. Jie tiesiog nesupranta. Ir aš suprantu, kodėl jie nesupranta. Jie tiesiog gyvena savo pasaulėlyje ir tik savo tą pasaulėlį ir tepažįsta. Tokia lokalaus minimumo problema. Žiūro jie iš savo varpinės ir mato tik problemas, kurios yra aplink juos. Ir taip daug įsigilina į tas savo problemas, kad pamiršta, jog už jų pasaulėlio sienų yra dar didesnis ir baisesnis chaosas.

Čia kaip du žmonės tarpusavyje diskutuotų, kas blogiau sloga ar gerklės skausmas. „Sloga geriau, nes gauni vieną pliusą – nesmirda, kai kas nors pagadina orą“; „Nu o kai gerklę skauda, tai kartais balsas taip susimala, kad gali dainuoti kaip kokia roko žvaigždė“. Ir taip ginčytųsi iki begalybės, kol užmirštų, kad AIDS yra blogiau tiek už slogą, tiek už gerklės skausmą.

Taip ir čia yra. Jie yra vakariečiai, jie gyvena vakaruose ir jie nė biškio nepažįsta Rusijos. Dėl to jie ir kliedi. Dabar grįžkime prie kliedinčių pusjaunių lietuvaičių ir mano teiginio, kad jie kliedi dėl to, kad yra vakariečiai.

Aš manau, kad dalį jaunų lietuvių pasiekia tik ta informacija, kuri pasiekia ir vakariečius. Ypač tuos kurie giriasi, kad nežiūro televizoriaus ir užknisančiai į savo kalbą įgrūda visokius angliškus terminus, kaip čilinti, promauntinti, pabrausinti ir panašiai. Ačiū filtro/informacijos burbului [10], jokia kita informacija jų nepasiekia. Jie yra veikiami tos pačios kultūros, kuri veikia ir vakariečius. Juos formuoja tie patys dalykai, kurie formuoja vakariečius. Ir mano supratimu jie yra tikri, sovietų nesugadinti vakariečiai ir vakarų kultūros atstovai.

Kas yra tarsi gerai, nes Lietuvos kaip ir tikslas yra būti modernia vakarų valstybe. Tai tarsi jis kaip ir pasiektas arba netoks ir tolimas. Iš kitos pusės liūdnoka, kad kai kurie net ir gimę sovietmečiu taip greitai praranda imunitetą ir patiki tokia paprasta ir neišradinga Rusijos propaganda.

[1] http://www.theguardian.com/world/2013/sep/13/geneva-talks-syria-chemical-weapons
[2] http://www.lrytas.lt/pasaulis/sirijos-krize/jav-ir-rusija-susitare-del-sirijos-ginklu-atnaujinta-201309141430.htm
[3] http://en.wikipedia.org/wiki/Islam_in_Syria
[4] https://lt.wikipedia.org/wiki/Alavitai
[5] http://www.lrytas.lt/lietuvos-diena/komentarai/meldziuosi-ne-uz-taika-sirijoje-o-uz-greitesne-karo-pradzia.htm
[6] http://rokiskis.popo.lt/2013/08/27/kai-neatitinka-paternai-arba-rusijos-itaka-lietuvoje/
[7] http://bukimevieningi.webnode.com/products/zemaiciai-praso-rusijos-bei-baltarusijos-pagalbos/
[8] http://www.youtube.com/watch?v=LhqUk28OwHs
[9] http://en.wikipedia.org/wiki/Alex_Jones
[10] http://prakutes.wordpress.com/2013/07/16/filtro-burbulas/

3 komentarai:

  1. paskaites si straipsni supratau kad tavo mastymas yra vienpusiskas ir primityvus.

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Ačiū, kad skaitėte. Taip – aš durnas ir vienpusiškas.

      Panaikinti